איטום גג

איטום גג

איטום גג הוא חלק חשוב מאד ובלתי נפרד מבנייה של בניין. איטום גגות הוא חשוב במיוחד, מפני שבלעדיו, עלולים לחזור מים של גשמים אל הגג, וליצור רטיבות, בעיקר בתקרה של הקומה העליונה, ולנזקים חמורים. במקרים קיצוניים של רטיבות, הגג אף עלול לקרוס.

לכן יש חשיבות רבה לבחירת חברה איכותית שתבצע לכם את עבודת האיטום. ישנן שיטות רבות שבעזרתן ניתן לבצע איטום גג בצורה יעילה וטובה.

לכל שיטה ישנם יתרונות וחסרונות. חלקם מתאימים אך ורק לאיטום גגות ראשוני, ואת חלקם ניתן לבצע גם על גבי איטום ישן.

זיפות גגות הוא שיטת האיטום המוכרת ביותר והותיקה ביותר, אך היא איננה המומלצת ביותר, והפופולאריות שלה הולכת ויורדת עם השנים. זיפות גגות הוא שיטת האיטום הזולה ביותר, ונתון זה הוא אשר גורם לה להישאר קיימת. במקרים רבים, כאשר בונים בניין חדש אוטמים אותו באמצעות זיפות, על מנת לחסוך בעלויות, ולאחר מספר שנים, כאשר ישנו תקציב, אוטמים אותו מחדש בשיטה אחרת.

לזיפות גגות ישנם מספר חסרונות מהותיים.

ראשית, זיפות גגות גורם לכך שהגג בעצם צבוע בצבע שחור. הצבע השחור קולט את חום השמש, מה שגורם לחום רב בבנין כולו. לכן זיפות גגות מחייב הנחה של שכבת סיד לבנה מעל שכבת הזפת.

שנית, חום השמש גורם להמסה חלקית של הזפת, מה שמוביל לכך שהזיפות אינו אחיד, ואיכות האיטום יורדת. יתרה מזאת – זפת אשר נמסה בשמש גם משחררת לאוויר חומרים רעילים. לכן, על אף מחירו הזול, זיפות גגות שוב אינו נפוץ כבעבר.

ישנן שיטות נוספות המשמשות לביצוע איטום גג, כמו למשל הנחה של יריעות ביטומניות, אשר מתאימות בעיקר לגגות שהולכים עליהם, וחומרים פולימריים, אשר מתאימים בעיקר לגגות שלא דורכים עליהם. חומרים פולימריים דומים מאד לזפת, אך הם לבנים, ואינם רעילים, כך שהם טובים יותר לאיטום גגות, על אף האחיזה החלשה שלהם בגג.

חלק נוסף של הבניין שחשוב מאד לאטום בצורה טובה הוא המרתף, איטום מרתפים הוא חשוב מאד, מכיוון שהמרתף נמצא מתחת לאדמה, ולכן יש לו נטייה חזקה יותר לצבור לחות, מאשר לשאר חלקי הבניין. איטום מרתפים חייב להיעשות בצורה הטובה ביותר, משום שאל המרתף מחלחלים מי גשמים, מי תהום ועוד.

המרתף משמש לרוב לאחסון, כך שהאיטום שלו משמעותי עוד יותר מאשר בכל חלק אחר של הבניין. איטום מרתפים נעשה כבר בשלב בניית הבניין, אולם ניתן גם לחזק אותו מבפנים בעת הצורך.